U otopini kalcijum hidroksida izmjeren je pH =12. Ako je jonizacija 93%, izračunati molaritet otopine? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ime i prezime: Anela Karahasanović akarahasanovic25@gmail.com

Kalcijev hidroksid se u vodenim otopina ne ponaša baš idealno (ponešto o tome ima npr. ovdje) i nisam baš siguran da se to može svesti na opis kakav je u zadatku. Pored toga, kako formulska jedinka kalcijevog hidroksida sadržava dva hidroksidna aniona, očekivao bih da postoje dvije brojke koje govore o stupnju ionizacije, za prvi i drugi hidroksidni anion. Ovako mogu jedino pretpostaviti da se brojka odnosi na postotak potpuno disociranih formulskih jedinki, kao nekakvu prosječnu sliku.

Zanemarimo li komplicirane detalje, zadatak se najvjerojatnije rješava tako da se iz pojednostavljene jednadžbe disocijacije:

Ca(OH)2 ⇌ Ca2+ + 2 OH

izvede odnos koncentracije kalcijevog hidroksida i koncentracije hidroksidnih aniona:

c(OH) = 2·α·c(Ca(OH)2)

Iz toga možemo izvući traženu koncentraciju:

c(Ca(OH)2) = c(OH)/(2·α)

Koncentraciju hidroksidnih aniona dobit ćemo pak iz pOH, koji dobivamo iz pH:

c(OH) = 10−pOH mol/L

= 10−14 + pH mol/L

Sumarna formula je, znači:

c(Ca(OH)2) = (10−14 + pH mol/L)/(2·α)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr