Dobar dan, zanima me kako nastaje KI3 i kojim je vezama jod povezan te kako djeluje KI kao posrednik topivosti. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: MIN gg18022lnow@gmail.com

Pomiješa li se vodena otopina kalijevog jodida s elementarnim jodom, molekule joda će s jodidnim anionima dati trijodidne anione, što će rezultirati drastično većom topljivošću joda u vodi. Trijodidni anioni su, kako im i ime kaže, građeni od triju atoma joda povezanih jednostrukim vezama (u biti je malo kompliciranije jer se zapravo radi o trocentričnoj četveroelektronskoj vezi, o čemu ponešto ima ovdje) u linearne molekule s jednim negativnim nabojem. U takvim otopinama se pored trijodidnih aniona mogu naći i druge srodne vrste zajednički nazvane polijodidnim anionima, što dodatno podiže topljivost joda u otopinama jodidâ. Sveukupno, znači, topljivost joda u vodi podiže se pomoću jodidnih soli tako što jod s njima reagira dajući produkte topljive u vodi.
Polijodidne se soli uglavnom mogu dobiti i u čvrstom stanju, s tim da ishod kristalizacije, osim o stehiometriji (tj. količini dodanog joda), ovisi i o odabranom kationu. Pored toga vrijedi napomenuti da kalijev trijodid iz vodenih otopina kristalizira kao monohidrat koji je toliko higroskopan da s njime na zraku uopće nije moguće raditi. Kristalić izvađen iz otopine pretvara se u tamnu lokvicu već za nekoliko sekundi. Bezvodni kalijev trijodid nije nikad pripravljen, a termodinamička istraživanja sugeriraju da takav spoj niti ne može postojati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr