Koliko se grama sumpora potroši ako oksidacijom nastane 2l sumoporvog četiri oksida?

Ime i prezime: Lea Bogdan

"Sumporov četiri oksid" je ono što ćemo izgovoriti. Ono što ćemo napisati je "sumporov(IV) oksid". Također možemo napisati ili izgovoriti i "sumporov dioksid".

S obzirom na to da je sumporov(IV) oksid plin, volumen nam neće biti dostatan da znamo koliko u uzorku ima čestica, nego trebamo još znati i temperaturu i tlak, što u zadatku nije spomenuto. Moguće je da autori očekuju da učenik zaključi da se radi o volumenu pri 0 °C i 101325 Pa, u kojem slučaju možemo raditi i s tzv. standardnim molarnim volumenom, koji iznosi 22,4 L/mol.

U tom slučaju iz volumena možemo dobiti množinu sumporovog(IV) oksida:

n(SO2) = V(SO2)/Vm°

= 2 L / (22,4 L/mol)

Iz množine nastalog sumporovog(IV) oksida možemo izračunati množinu utrošenog sumpora, pod uvjetom da znamo kakav je njihov stehiometrijski odnos u reakciji:

S + O2 → SO2

n(S) = n(SO2)

OK, možda i ne trebamo računati, budući da su te množine iste. Masu ćemo ipak morati izračunati:

m(S) = n(S)·M(S)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr