Pozdrav,molim vas za pomoc oko sljedećih zadataka. 1. Uzorak smjese etana i propana spaljen je u suvisku kisika, pri cemu je nastalo 12,5g CO2 i 7,2g H2O. Izracunajte udjel etana u smjesi. 2. Iz 0,78 g smjese kalijevog sulfata i amonijevog sulfata dodatkom otopine barijevog klorida dobiveno je 1,1943g taloga barijevog sulfata. Izracunajte sastav smjese. Hvala vam i lijep pozdrav

Ime i prezime: Lara Mihoci laramihoci48@gmail.com

1. Krećemo od jednadžbi reakcija:

2 C2H6 + 7 O2 → 4 CO2 + 6 H2O

C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O

One će nam pomoći da polazne mase, odnosno množine alkanâ povežemo s masama produkata:

m(CO2) = M(CO2n(CO2)

= M(CO2)·(2·n(C2H6) + 3·n(C3H8))

m(H2O) = M(H2O)·n(H2O)

= M(H2O)·(3·n(C2H6) + 4·n(C3H8))

Time smo dobili sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama, koji ne bi trebalo biti teško riješiti.

2. I ovo je zadatak koji će se svesti na rješavanje sustava dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama. Opet se kreće od jednadžbi reakcija:

K2SO4 + BaCl2 → BaSO4 + 2 KCl

(NH4)2SO4 + BaCl2 → BaSO4 + 2 NH4Cl

One nam opet pomažu da si postavimo odnose među količinama sudionikâ reakcije:

m(BaSO4) = M(BaSO4n(BaSO4)

= M(BaSO4)·(n(K2SO4) + n((NH4)2SO4))

= M(BaSO4)·(m(K2SO4)/M(K2SO4) + m((NH4)2SO4)/M((NH4)2SO4))

Druga jednadžba koju trebamo puno je jednostavnija:

m(K2SO4) + m((NH4)2SO4) = m(smjesa) = 0,78 g

Nadam se da će ovo biti dovoljno da se dalje snađeš samostalno. Ako postoji problem s rješavanjem sustavâ dviju jednadžbi s dvjema nepoznanica, trebat će ponoviti gradivo matematike iz, mislim, osmog razreda. Ako pak treba inspiracije ili još sličnih zadataka, preporučio bih pogledati ovdje.

Usput bih još primijetio da ni u jednom zadatku nije rečeno kako izraziti sastav smjesa. Za plinove jest tipičan množinski ili volumni udio, dok se za krutine obično koristi maseni udio, ali napraviti obrnuto u najmanju ruku nije pogrešno. Možda ne bi bilo zgorega pitati osobu koja je te zadatke (za)dala, kako točno želi da se izraze sastavi smjesa iz zadataka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr