Što nastaje reakcijom kalijevog permanganata i kalijevog disulfita? Možete li dati kakve informacije o K2S2O5(proizvodnja, otkrivač, kemijska svojstva)? Je li vinobran njegovo trivijalno ime ili samo naziv proizvoda?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.hinet.hr

Reakcija disulfita s kalijevim permanganatom slična je reakciji sulfita (u kiselom se raspada do SO2). Koliko mi je poznato, vinobran je nezaštićeno ime proizvoda, ali ne mogu reći ima li kakve veze s nazivljem kalijeva disulfita u prošlosti.
Inače, kalvije bisulfit je bezbojna (bijela) kristalizirana supstanca, gustoće oko 2,3 g cm-3. Najčešće miriše po sumporovu dioksidu. Ima vrlo nsiko tališe iako je ionski spoj (190 °C). Na zraku se pomalo oksidira do sulfata. Litra voda temperature 20 °C otapa 335 g kalijeva disulfita. S obzirom da je spoj izveden iz slabe, ali nepostojeće kiseline (jer molekule H2S2O5 još nisu dokazane), otopina je kisela.
Mislim da je najlakši način za dobivanje disulfita zagrijavanje hidrogensulfita (bisulfita):
2KHSO3(s) -> K2S2O3(s) + H2O(g)
Struktura disulfitnog iona je malo čudna. Bilo bi nam logično pretpostaviti da su dvije SO2 skupine povezane preko atoma kisika kao mosta, ali ne, konstutucijska formula je ova:

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr