Odvojite smjesu modre galice, strugotine nikla,komadici grafita i maslinovog ulja

Ime i prezime: Rita lirski

Možda bi s ovakvim zadacima trebalo stati (na loptu) i zapitati se kakav je njihov odnos sa stvarnošću. Nikal, grafit i ulje, samo ne maslinovo, nego tehničko, mogu zamisliti zajedno u nekakvoj radionici. Maslinovo ulje bi se moglo naći zajedno s modrom galicom u kakvom dalmatinskom podrumu tj. konobi, ako je vlasnik baš jako trapav. Sve zajedno samo u školskim knjigama. Jasno mi je da je poanta razmisliti o tomu kako primijeniti tehnike razdvajanja smjesa, ali siguran sam da je moguće smisliti realističnije primjere, a s njima onda i eventualne vježbe.

Naime, razdvajanje smjesa je u praksi gotovo uvijek naporan posao, premda je neizostavan u laboratorijskom radu, budući da o njemu ovisi hoćemo li uopće izolirati tvari koje proučavamo. U ovom slučaju nesretni dobitnik zadatka vjerojatno bi prvo smjesu procijedio ili profiltrirao, tako da odvoji ulje od krutina. Nakon toga bi uzeo kakav neodimijski magnet i pokušao izvući sav nikal, budući da je nikal magnetičan. Nakon dosta čačkanja i potresanja imao bi mastan magnet nakrcan masnim niklovim strugotinama koje bi još trebalo oprati od ulja.
U smjesi ostaju masna modra galica i masni grafit. Ako su komadići grafita dovoljno veliki, može ih se odvojiti rukom, a inače je najlakše naliti vodu da se modra galica otopi i ostane samo mastan grafit. Grafit se valjda može nekako isprati deterdžentom ili kakvim organskim otapalom, dok se vodena otopina modre galice može upariti da se opet dobije modra galica.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr