Pozdrav, zanimaju me naziv reakcije između vinske kiseline i gašenog vapna te reakcija redukcije vinske kiseline. Hvala!

Ime i prezime: Nataša Uzelac natasa.uzelac8@gmail.com

Ishod reakcije ovisi o stehiometriji reaktanata i reakcijskim uvjetima. Zbog toga ne mogu biti posve siguran da se se zapravo zanimaš za jedan korak u dobivanju l-(+)vinske kiseline preko kalcijevog tartarata, nego su mi zamislive i drugačije reakcije.

Što se tiče redukcije, ni alkoholi ni kiseline nisu baš tipične mete za redukciju, tako da tu pogotovo ne bih nagađao. Eventualno bih mogao preporučiti da pogledaš ovaj rad čiji naslov odgovara tvom interesu.

A možeš se i javiti s konkretnijim i detaljnijim pitanjem. U tom bih slučaju barem znao što tražiti, odnosno preporučiti što i kako tražiti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr