Pozdrav, zanima me odgovor na tri pitanja. Kako napraviti najzasićeniju otopinu borne kiseline? Što možete zaključiti iz sljedećeg opisa proizvoda: Borna kiselina 22%, Kvaterni amonijevi spojevi, benzil-C12-16-alkildimetil, kloridi 4%, Poli(oksi-1,2-etandiil),.alfa.-[2-(didecilmetilamonio) etil]-.omega.-hidroksi-, propanoat (sol) 0,05% ? Kako napraviti stabilnu emulziju od baznog mineralnog ulja, sn 80? Hvala puno unaprijed!

Ime i prezime: Lana Rončević ronceviclana@gmail.com

1. Kemičari po pitanju zasićenosti ne poznaju ni komparativ ni superlativ, već samo pozitiv. Pri 20 °C u 100 mL vode otapa se 4,72 g borne kiseline. Čest običaj kod priprave zasićenih otopina je uzeti malo više (npr. 5,0 g borne kiseline na 1 dL vode), tako da eventualna greška pri vaganju ne dovede to toga da spravimo nezasićenu otopinu. Prilikom upotrebe, naravno, treba paziti da se zajedno sa zasićenom otopinom ne odlije i talog.

2. Zaključio bih da se radi o nekakvom deterdžentu koji usput i dezinficira.

3. Ne znam što znači "sn 80". Emulzije se općenito prave tako da se zajedno pomiješaju dvije nemješljive tekućine te emulgator, odnosno površinski aktivna tvar, odnosno tvar čije se molekule jednim svojim dijelom bolje otapaju u jednoj tekućini, a drugim bolje u drugoj. Izbor emulgatora, druge tekućine i redoslijeda miješanja ovisi o tome za što nam treba emulzija. Poneki detalj ima u ovom odgovoru.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr