Dobra vecer. Idem u 8 razred i na satu sam dobila pitanje Kako nastaje ugljikov monoksid?Napisala sam 2C(s)+O2(g)daje2CO(g) i ona mi je rekla da nisam trebala stavljati dvojme ispred ugljika,ispred C.Treba mi pomoc objasniti to sta je trazila tocno jer ako napisem bez tih dvojki,onda dobijam uglj dioksid,sta uraditi?Hvala Vam

Ime i prezime: Stipe Jukic perisicaa@gmail.com

Ako se radi o izgaranju ugljika uz nedostatan priljev kisika, jednadžba reakcije bit će kako si ju i zapisao:

2 C(s) + O2(g) → 2 CO(g)

Nijedna od triju dvojki ne može se maknuti bez ozbiljne štete po smisao jednadžbe.

Jedino što mi još pada na pamet je da je zadatak bio da se promjena opiše kvalitativno, ali ne i kvantitativno, tj. da se jednadžbom napiše da ugljik i kisik daju ugljikov monoksid, bez spominjanja brojčanih odnosa. No, tako nešto nema puno smisla ako smo već završili sedmi razred, u kojemu se uvodi kvantitativni opis promjene, koji je neizostavan standard čitave kemije.

Predložio bih da svakako pitaš nastavnicu što je tražila, eventualno spominjući mogućnost kvalitativnog opisa promjene.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr