Imam jedno pitanje iz domaće zadaće a glasi: Kako nastaju hidroksidi željeza? Hvala unaprijed na odgovoru!

Ime i prezime: marta

Željezov(II) hidroksid može se dobiti zaluživanjem vodenih otopina željezovih(II) soli, idealno bez pristupa zraka, budući da se vrlo lako oksidira pa se umjesto bijelog taloga dobije nešto zeleno ili smeđe.

Željezov(III) hidroksid u principu ne postoji kao takav, nego se mogu dobiti razni hidrati željezovog(III) oksida, među njima i monohidrat. Kao i za željezov(II) hidroksid, temeljni pristup je zaluživanje vodenih otopina željezovih(III) solid, s tim da će produkti često biti želatinasti talozi s kojima je dosta teško raditi.

Ukratko, najtočniji odgovor na pitanje bio bi - teško. Ako treba neka konkretna procedura, javi pa ću potražiti. Ima ih više i izbor ovisi o tomu što se točno želi postići.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr