Imam dva pitanja: 1. Navedite kemijska svojsva željeza. 2. Po kojemu se fizikalnom svojstvu željezo razlikuje od većine drugih metala? Hvala Vam punooo unaprijed!

Ime i prezime: Petra

Željezo je prijelazni metal iz osme skupine i četvrte periode. Na vlažnom zraku polako prelazi u hrđu (hidratirani željezov(III) hidroksid), dok je na suhom zraku postojano. Ako se usitni, može se zapaliti na otvorenom plamenu, dok u većim komadima ne gori. Usitnjeno i zagrijano također može reagirati i s halogenim elementima, dajući željezove(III) halogenide, dok s npr. sumporom reagira tek ako se jako usitni i dobro pomiješa te zapali, pri čemu nastaje željezov(II) sulfid. Željezo se otapa u kiselinama dajući odgovarajuće željezove(II) soli. S vodom ne reagira pri sobnoj temperaturi, ali s vrelom vodenom parom može dati željezov(II,III) oksid i vodik. U kontaktu s ugljikovim monoksidom daje željezov pentakarbonil. To bi bilo što mi odmah pada na pamet. Generalno bih ipak preporučio držati se onoga što piše u udžbeniku kemije.

U drugom se pitanju vjerojatno cilja na magnetičnost, budući da je to svojstvo prisutno jedino još kod nikla i kobalta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr