Da li je povoljno da iz Hemije naucim na pamet Perijodni Sistem Elemenata tj. da naucim svaki element napamet

Ime i prezime: Ibrahim ibrahimbosno@gmail.com

Sve ovisi o tomu čime se točno misliš baviti i što voliš raditi. Ako te zanima kemija, poznavanje identiteta svih elemenata može ti dosta pomoći u snalaženju. Ako povrh toga znaš i gdje točno koji element dolazi u periodnom sustavu, onda će ti snalaženje među njima i njihovim spojevima biti još lakše. S druge strane, puno će ti više pomoći ako razumiješ zašto je periodni sustav baš takav kakav jest, odnosno zbog čega kemijske elemente možemo razvrstati u grupe i periode. U tom svjetlu, mogu dosta sigurno reći da većina kemičarâ ne samo da ne bi bila u stanju poslagati sve elemente u periodni sustav, nego se vjerojatno nekoliko njih ne bismo ni sjetili, osobito onih koji su otkriveni u zadnjih nekoliko desetljeća i u kemiji zapravo nemaju nikakvog praktičnog značaja. S druge strane, većina će kemičarâ, na spomen bilo kojeg elementa, imati razmjerno dobru sliku toga što bi s njim mogli raditi, odnosno kakva su njegova svojstva.
Svojedobno sam čak s prijateljem napravio i baš taj pokus: uzeli smo svaki po komad papira i krenuli sastavljati periodni sustav "iz glave". Uspjeli smo posložiti s-, p- i d-blok, ali pogubili smo se u lantanoidima i aktinoidima. Sumnjam da bismo danas bili puno bolji jer se u međuvremenu nijedan od nas nije puno bavio elementima f-bloka.

Uglavnom, ako ti se sviđa učiti stvari napamet, samo naprijed! Ako pak želiš steći kvalitetno znanje iz kemije, onda bih preporučio da svoje vrijeme uložiš u to da čitaš o svojstvima elemenata i njihovih spojeva te da što više radiš pokuse (naravno, pazeći pritom na svoju sigurnost).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr