Pozdrav, zanima me ovaj zadatak : Pomiješane su dvije otopine, jedna sadržava 50 g srebrova nitrata, a druga 50 g natrijeva klorida. Koliko je masa nastalog srebrova klorida? Koja se sol nalazi u suvišku, izračunajte masu soli u suvišku? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Zlatan Gugić lobo.zuzu@gmail.com

Postavljeni zadatak riješit ćeš tako da najprije napišeš jednadžbu kemijske reakcije vodene otopine srebrova nitrata s vodenom otopinom natrijeva klorida.

Zatim ćeš izračunati množinu srebrova nitrata i množinu natrijeva klorida (prema formuli n = m / M).

Zatim ćeš, gledajući u jednadžbu kemijske reakcije i uspoređujući te dvije množine, zaključiti koji je reaktant mjerodavan, a koji je u suvišku (mjerodavan je onaj kojeg ima manje).

Zatim ćeš izračunati koliko iznosi suvišak rektanta koji je u suvišku, najprije u jedinicama množine (veća množina minus manja množina), a zatim u jedinicama mase (m = n·M).

Množina nastalog taloga srebrova klorida bit će jednaka množini mjerodavnog reaktanta, pa ćeš iz te množine primjenom jednadžbe m = n·M izračunati masu taloga.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr