Koja je razlika vode i vodikova praskavca jer oboje nastaju spajanjem vodika i kisika,zasto kod vodikova praskavca dolazi do eksplozije i koja je onda razlika u nastajanju vode?

Ime i prezime: Anita susak Anitasusak18@icloud.com

Razlika između vode i plina praskavca je u tome što je voda kemijski spoj, dok je praskavac tek smjesa dviju tvari (konkretno, vodika i kisika u omjeru 2:1).

Nije točno reći da oboje nastaju spajanjem vodika i kisika. Voda doista može nastati spajanjem vodika i kisika (ali može i drugačije), dok praskavac nastaje miješanjem vodika i kisika. Praskavac je smjesa dviju tvari, a voda je kemijski spoj, dakle jedinstvena tvar.

Kada se praskavac zagrije na dovoljnu temperaturu, započet će kemijska reakcija spajanja vodika i kisika. U toj se reakciji oslobađa dosta topline što naglo dodatno ubrzava reakciju pa dolazi do glasne eksplozije (praska), po čemu je praskavac i dobio ime. Nakon praska, praskavca više nema, jer je sav prešao u vodu (obično u obliku vodene pare).

Ne razumijem pitanje "koja je razlika u nastajanju vode?".

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr