Pozdrav, zanima me sljedeći zadatak. Uzorak legure Mg/Al mase 32,4g reakcijom sa suviškom kiseline oslobađa 1,66 mol vodika. Izračunaj udjel Mg u leguri. Hvala

Ime i prezime: Lara Mihoci laramihoci48@gmail.com

Prvo nam trebaju dvije jednadžbe reakcija:

Mg + 2 H+ → Mg2+ + H2

2 Al + 6 H+ → 2 Al3+ + 3 H2

Nakon toga nam trebaju dvije matematičke jednadžbe, jedna koja veli da je masa smjese jednaka zbroju masa sastojaka:

m(Mg) + m(Al) = m(uzorak)

n(H2) = n(Mg) + 3/2·n(Al)

Gornju ćemo jednadžbu malo preurediti tako da isto imamo množine:

n(Mg)·M(Mg) + n(Al)·M(Al) = m(uzorak)

Sad imamo sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama, što ne bi trebalo biti teško riješiti. Kad dobijemo mase, možemo izračunati i maseni udjel magnezija.

Alternativno, kako sam već opisao ovdje, možemo odmah postaviti maseni udjel kao nepoznanicu. Za to ćemo umjesto prve preurediti drugu jednadžbu, tako da u njoj prvo budu mase, a potom maseni udjeli:

n(H2) = m(Mg)/M(Mg) + 3/2·m(Al)/Mn(Al)

= w(Mg)·m(uzorak)/M(Mg) + 3/2·w(Al)·m(uzorak)/Mn(Al)

Cijelu jednakost možemo podijeliti s masom uzorka:

n(H2)/m(uzorak) = w(Mg)/M(Mg) + 3/2·w(Al)/Mn(Al)

Konačno, maseni udjel aluminija možemo izraziti pomoću masenog udjela magnezija:

n(H2)/m(uzorak) = w(Mg)/M(Mg) + 3/2·(1 ‒ w(Mg))/Mn(Al)

Iz toga se kroz još par koraka može dobiti izraz koji će iz zadanih podataka direktno dati maseni udio magnezija. Izvod prepuštam tebi za zabavu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr