Pozdrav, možete li mi pomoći s ovim zadacima: 1. U laboratoriju je sintetiziran polimerni spoj čiji se sastav može prikazati formulom C6Br3H3(C8H8)n. Broj n ovisi o uvjetima preparacije. Koliki je broj n, ako spoj sadržava 10.46% broma? 2. Nađite najjednostavnije formule spoja u kojemu na jedan maseni dio vodika dolaze tri masena dijela ugljika i četiri masena dijela kisika. Relativna molekulska masa spoja je 32. Unaprijed hvala puno na odgovoru, Magdalena

Ime i prezime: Magdalena

Maseni udio broma u spoju računa se kao omjer relativne atomske mase svih atoma broma u spoju te relativne molekulske mase spoja:

w(Br) = 3∙Ar(Br)/Mr(C6Br3H3(C8H8)n))

= 3∙Ar(Br)/(6∙Ar(C) + 3∙Ar(Br) + 3∙Ar(H) + 8∙n∙(Ar(C) + Ar(H)))

Broj n ćemo dobiti tako da riješimo gornji izraz koji je u biti linearna jednadžba s jednom nepoznanicom:

1/w(Br) = (6∙Ar(C) + 3∙Ar(Br) + 3∙Ar(H) + 8∙n∙(Ar(C) + Ar(H)))/(3∙Ar(Br))

3∙Ar(Br)/w(Br) = 6∙Ar(C) + 3∙Ar(Br) + 3∙Ar(H) + 8∙n∙(Ar(C) + Ar(H))

8∙n∙(Ar(C) + Ar(H)) = 3∙Ar(Br)/w(Br) − 6∙Ar(C) − 3∙Ar(Br) − 3∙Ar(H)

n = (Ar(H)) = 3∙Ar(Br)/w(Br) − 6∙Ar(C) − 3∙Ar(Br) − 3∙Ar(H))/(8∙(Ar(C) + Ar(H)))

Meni ispadne da n iznosi 19.

U drugom zadatku, koji se može riješiti i napamet, treba samo primijeniti formulu:

N(C) : N(H) : N(O) = m(C)/Ar(C) : m(H)/Ar(H) : m(O)/Ar(O)

Obično se u njoj nađu maseni udjeli, a ne mase, ali kad se radi o omjerima, onda se masa smjese može pokratiti. Kad u ovu formulu ubacimo zadane brojke i ugrubo zaokružene relativne atomske mase, dobijemo:

N(C) : N(H) : N(O) = 3/12 : 1/1 : 4/16

= 1/4 : 1 : 1/4

= 1 : 4 : 1

Time u biti dolazimo do rješenja, konkretno do metanola. Podatak o relativnoj molekulskoj masi očito nije potreban za račun, ali dobro dođe za provjeru.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr