Trebam pomoć. Imam pitanje kojom kiselinom možemo ukloniti kamenac i našla sam da je jedna od njih limunska kiselina ali trebam i napisati jednadžbu kemijske reakcije a to nemogu naći pa molim Vašu pomoć.

Ime i prezime: bok

Kamenac je po sastavu uglavnom kalcijev karbonat (CaCO3), dok je limunska kiselina trikarboksilna kiselina formule C6H8O7, odnosno HOOCCH2C(OH)(COOH)CH2COOH (nešto preglednije je nacrtati formulu, npr. ovako. U principu, kad imamo kiseline koje mogu otpustiti više protonâ, vrijedi da svaki idući ide nešto teže od prethodnog, što se kvantitativno opisuje pomoću (sve manjih) konstanti disocijacije. To je relevantno jer vapnenac reagira samo s kiselinama koje su barem u jednom stupnju jače barem od drugog stupnja ugljične kiseline.

S limunskom kiselinom je situacija razmjerno jednostavna jer je limunska kiselina u sva tri stupnja kiselina nego ugljična kiselina u oba stupnja. Drugim riječima, čak bi i dihidrogencitrati trebali moći potpuno istisnuti ugljikov dioksid iz karbonatâ. Doduše, razlika u zadnjem stupnju više nije ogromna, tako da je pitanje kako bi se reakcijska smjesa stvarno ponašala.

Tri stupnja disocijacije ipak kompliciraju situaciju jer će nam ishod reakcije, a time i jednadžba, direktno ovisiti o omjeru količina reaktanata. Naime, za potpuno istiskivanje jedne molekule ugljikovog dioksida trebaju nam dvije karboksilne skupine. S octenom kiselinom bi to izgledalo ovako:

CaCO3 + 2 CH3COOH → (CH3COO)2Ca + CO2 + H2O

Kako rekoh prije, limunska kiselina ima tri karboksilne skupine pa bi reakcija mogla izgledati ovako:

2 C6H8O7 + 3 CaCO3 → (C6H5O7)2Ca3 + 3 CO2 + 3 H2O

Dodamo li pak dovoljno limunske kiseline da se trebaju deprotonirati samo dvije od tri karboksilne skupine, imat ćemo reakciju:

C6H8O7 + CaCO3 → C6H6O7Ca + CO2 + H2O

Stavimo li pak dovoljno limunske kiseline da je dovoljno deprotoniranje samo jedne karboksilne skupine, odnosno bilo kakav veći suvišak, reakcija će opet biti drugačija:

2 C6H8O7 + CaCO3 → (C6H7O7)2Ca + CO2 + H2O

Sve u svemu, ovaj primjer možda jest zgodan za probati napraviti doma, ali pisanje jednadžbi nije baš posve trivijalno. Ako već netko ima potrebu zadavati takav zadatak, bilo bi poželjno da napiše u kojem su omjeru reagirali reaktanti. A inače imamo klorovodičnu i octenu kiselinu s kojima je lakše pisati jednadžbe.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr