Pomiješano je 0, 8 mol SO2 i 0,6mol O2 u posudu volumena 1dm na 3 nakon uspostavljanja ravnoteže nastalo je 0,4mol O2 izračunaj konstantu ravnoteze za reakciju 2SO2+O2 nastaje 2SO2

Ime i prezime: Gabriel gabapavke0@gmail.com

 


Pomiješamo li sumporov dioksid i kisik pri nama normalnim uvjetima, neće se dogoditi baš ništa jer oni pri sobnoj temperaturi ne reagiraju. Zagrijemo li tu smjesu na nekoliko stotina Celsiusovih stupnjeva, i dalje se neće događati ništa. Dodamo li toj smjesi vanadijevog(V) oksida, krenut će reakcija u kojoj će se sumporov(IV) oksid posve oksidirati u sumporov(VI) oksid. Ta katalitička reakcije jedan je od glavnih koraka tzv. kontaktnog procesa, kojim se proizvodi golema većina industrijski dobivene sumporne kiseline.

U uvjetima u kojima sumporov(IV) reagira s kisikom, ravnoteža je, dakle, posve pomaknuta prema produktima, tako da ovaj zadatak počiva na neistini. To ga čini vrlo lošim, čak neprihvatljivim primjerom za rad u školi jer u glavama učenika stvara pogrešne predodžbe stvarnosti.

Drugi problem sa zadatkom je to što je u njemu dosta toga krivo napisano, a k tomu je sve skupa i pomalo nepismeno, tako da ga prvo treba odgonetnuti, a tek onda ići rješavati. Najvjerojatnije je autor zadatka zamislio da će oksidacija:

2 SO2 + O2 → 2 SO3

biti nekakva ravnoteža:

2 SO2 + O2 ⇌ 2 SO3

u kojoj će na kraju biti i reaktanata i produkta.

Onda bi se dalo napisati uzraz za ravnotežnu konstantu:

Kc = c2(SO3)/(c2(SO2)∙c(O2))

Ako na početku imamo 0,8 mol SO2 i 0,6 mol O2, a nastane 0,4 mol SO3 (nastajanje kisika nema smisla u danim uvjetima), onda je preostalo 0,4 mol SO2 i 0,4 mol O2 (njega se troši duplo manje nego SO2). Te se brojke onda podijeli s volumenom da se dobiju koncentracije, a koncentracije onda idu u izraz za konstantu ravnoteže pa će se naći i konstanta. Netočna i besmislena, kao i cijeli zadatak, a možda i drugačija nego što si je zamislio autor zadatka jer je sve skupa još i napisano nerazumljivo.

Nekoliko primjera dobro postavljenih i riješenih zadataka s ravnotežama možeš naći ovdje, ovdje i ovdje. U arhivi ih ima još puno i naći ćeš ih ako u tražilicu upišeš "konstant" ili "ravnotež" te onda redom prođeš kroz rezultate pretrage.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija