Uraditi supstituciju butana sa HCl imenovati sta smo dobili. Audicija pentana HCl2.

Ime i prezime: Suad kamencic kamencic.suad@gmail.com

Butan s klorovodikom ne reagira. Može reagirati s klorom, u kojem će slučaju nastati dominantno 2-klorbutan, nešto manje 1-klorbutana te klorovodik.

Pretpostavim li da se drugo pitanje odnosi na klor, a ne hipotetski spoj vodika i klora, te da je u pitanju adicija, a ne audicija (na audicije idu ljudi, ne molekule), još uvijek imam problem jer se na zasićeni pentan ništa ne može adirati, nego samo supstituirati. Prema tome, ili će opet biti supstitucija, ili će umjesto pentana biti neki penten. Neki jer može biti pent-1-en ili pent-2-en. U oba će slučaja adicijom nastati diklorpentan, samo što će iz pent-1-ena nastati 1,2-diklorpentan, a iz pent-2-ena 2,3-diklorpentan.

Preporučio bih malo poraditi na čitanju i pisanju, s naglaskom na razumijevanju, jer ovako jedva da mogu odgovoriti na postavljeno pitanje. Također, arhiva E-škole kemije ima puno riješenih primjera sa supstitucijom ili adicijom, tako da preporučam i napisati u tražilicu "supstitucij" ili "adicij" i onda pogledati pronađene odgovore.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr