Može li molim Vas pomoć s ovim zadatkom. Kad se cink u prahu zagrije u smjesi sa sumporom, dolazi do neuravnotežene reakcije: Zn+S->ZnS. Dio reaktanata također se kombinira s kisikom iz zraka pri čemu nastaju cinkov oksid i sumporov dioksid. Kada 85.2g Zn reagira s 52.4g S nastaje 86g ZnS. Koliko grama svakog oksida nastaje ako preostala količina reaktanata u potpunosti reagira s kisikom iz zraka?

Ime i prezime: Mihaela Kokić bokickokic88@gmail.com

Reakcija cinka i sumpora vrlo je burna (nisam u takvom kontekstu nikad čuo izraz "neuravnotežena", to se obično veli za ljude i njihove reakcije), što se lijepo vidi npr. u ovom videu. Upravo to naglo oslobađanje ogromne količine topline zaslužno je da se materijal jako zagrije te rasprši i dijelom zapali na zraku. Koliko će točno cinka i sumpora završiti u formi oksida, prilično sigurno ovisi o posudi, veličini čestica, stupnju pomiješanosti i kompaktnosti smjese.

U zadatku dakle imamo tri reakcije:

Zn + S → ZnS

2 Zn + O2 → 2 ZnO

S + O2 → SO2

Pored toga, znamo početne mase cinka i sumpora te masu dobivenog cinkovog sulfida. Ovo zadnje u biti baš i nije trivijalna brojka za dobiti eksperimentalno jer će nakon izgaranja smjese cinka i sulfida zaostati smjesa cinkovog oksida i sulfida, koji se jedino mogu razdvojiti kemijskim metodama.

Iz mase nastalog cinkovog sulfida možemo izračunati koliko je cinka i sumpora utrošeno za njegovo nastajanje:

m(Zn, ZnS) = m(ZnS)·M(Zn)/M(ZnS)

m(S, ZnS) = m(ZnS)·M(S)/M(ZnS)

Mase cinka i sumpora koji su reagirali s kisikom bit će onda:

m(Zn, ZnO) = m0(Zn) − m(Zn, ZnS)

m(S, SO2) = m0(S) − m(S, ZnS)

Iz toga se onda mogu izračunati mase oksidâ:

m(ZnO) = m(Zn, ZnO)·M(ZnO)/M(Zn)

m(SO2) = m(S, SO2M(SO2)/M(S)

Ovisno o ukusu, međurezultati se mogu preskočiti spajanjem odgovarajućih formula.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr