Za koliko se povisi vreliste otopine ako se u 1kg vode gustoce 1gcm na trecu otopi 58,44g

Ime i prezime: Maja Maric

Povišenje vrelišta računa se prema formuli:

Δtv = fbKb

pri čemu je f van 't Hoffov faktor, odnosno broj čestica po broju otopljenih formulskih jedinki (jedan za molekulske spojeve koji ne disociraju, dva ili više za ionske spojeve, kompliciranije za spojeve koji disociraju djelomično ili im se čestice asociraju), b molalnost otopine, a Kb ebulioskopska konstanta otapala (za vodu ona iznosi 0,512 K kg mol−1). Molalnost je omjer množine otopljene tvari i mase otapala.

Budući da u zadatku nedostaje ime tj. identitet otopljene tvari, on se ne može riješiti jer nam taj identitet treba i za f i za molalnost, budući da imamo masu, a ne množinu.

Međutim, slučaj je htio da masa ne bude baš slučajna, nego da brojčano odgovara upravo molarnoj masi natrijevog klorida (tj. radi se o masi jednog mola NaCl). Ako je "brojčana" sugestija točna, onda faktor f iznosi 2, a molalnost se može izračunati i napamet, dijeljenjem jednog mola s jednim kilogramom.

Zašto je u zadatku zadana i gustoća vode, ne znam. Možda je greška, a možda namjerno ubačena zbunilica.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr