Koji je otrov najotrovniji!?gdje se mogu pronaći standardi i načini odlaganja iliti skladištenja????hvala.

Ime i prezime: robert kruz robert0909@net.hr

Ovisi o definiciji otrovnosti. Otrovnost ovisi ne samo o količini otrova, nego i o vrsti organizma na koji otrov djeluje (čovjek, glodavac, korov, bakterija...), pa tako neki otrov može biti npr. 1000 puta otrovniji za kukce nego za ljude, o načinu unošenja u organizam (npr. postoje otrovi koji su smrtonosni ako dođu u krvotok a potpuno bezopasni ako ih progutamo) i o još mnogo drugih čimbenika. I unutar jedne biološke vrste ne pokazuju sve jedinke jednaku osjetljivost za neki otrov, pa zato otrovnost izražavamo vrijednošću LD50, uz navođenje biološke vrste, spola, načina unošenja itd. LD50 se definira kao količina otrova koja izaziva smrt polovice ispitivanih organizama. Tomu treba dodati i da se otrovi znatno razlikuju i mehanizmom djelovanja, pa time i brzinom djelovanja - ima otrova koji izazivaju smrt tjednima, mjesecima pa i godinama nakon izlaganja (npr. kancerogeni).

Znanost o otrovima zove se toksikologija, a bliska je farmakologiji, medicini i kemiji.

Da ipak spomenem neke kandidate za najotrovniji otrov: to su dioksin (točnije: 2,3,7,8-tetraklordibenzo[b,e][1,4]dioksin, skraćeno TCDD) čiji LD50 za štakore iznosi oko 0,045 mg/kg i čija je strukturna formula prikazana na slici

zatim protein ricin, botulin (toksin bakterije Clostridium botulinum), element plutonij (Pu) itd.

Skladištenje otrova i postupanje s njima u RH je regulirano Zakonom o otrovima koji se može naći u Narodnim novinama 27/1999, a djelomično i drugim zakonima (npr. Zakon o lijekovima, Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, Zakon o kemikalijama itd). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr