Poštovani, obratila bih Vam se za pomoć u formuliranju zaključaka eksperimenta, s posebnim naglaskom na pisanju kemijskih jednadžbi za sve kemijske promjene u pokusu s amfoternim svojstvima aluminija. Provedeni postupak uključuje sljedeće korake: U epruvetu se ulijeva 1-2 ml razrijeđene otopine klorovodične kiseline, nakon čega se dodaje uzorak aluminija. Druga epruveta sadrži 1-2 ml razrijeđene otopine natrijeva hidroksida, a u nju se također ubacuje uzorak aluminija. U treću epruvetu ulijeva se 5 ml otopine aluminijeva klorida, nakon čega se dodaju nekoliko mililitara otopine amonijaka. Dobivena otopina dijeli se u dvije epruvete. U jednu od epruveta dodaje se razrijeđena otopina klorovodične kiseline. U drugu epruvetu dodaje se razrijeđena otopina natrijeva hidroksida. Specifično, željela bih razjasniti je li nužno naglašavati "razrijeđenu" otopinu prilikom pisanja kemijskih jednadžbi te kako ta razrjeđenost može utjecati na same reakcije. Također, zanima me kakva se reakcija formira postupkom razrjeđivanja otopine aluminijeva klorida u amonijaku, te što se događa kad se ta otopina izloži klorovodičnoj kiselini,odnosno natrijevom hidroksidu. Odgovore na ova pitanja nisam uspjela pronaći niti u vašoj bazi znanja niti razlučiti iz meni dostupne literature, stoga Vam unaprijed zahvaljujem na pomoći! Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Leonarda leona.vukelic1@gmail.com

 


Koncentracije reaktanata općenito mogu utjecati na ishod reakcije, dok na brzinu reakcije utječu gotovo uvijek. U slučaju otapanja aluminija u klorovodičnoj kiselini koncentracija utječe samo na brzinu reakcije, dok su produkti aluminijev klorid (otopljen u vodi) i vodik. Kod otapanja aluminija u natrijevoj lužini koncentracija je važnija jer su aluminatni ioni (ima ih više vrsta u vodenim otopinama) slabije topljivi u vodi pa, ovisno o temperaturi i koncentraciji, može nastati više toga, uključujući i taloge natrijevih aluminata ili aluminijevog hidroksida, odnosno oksida. Za potrebe nastave vjerojatno je najlakše samo spomenuti natrijev tetrahidroksoaluminat i ne se puno baviti koncentracijom natrijevog hidroksida.

Zaluživanjem otopine amonijakom dogodit će se slično kao i kad se otopina zaluži natrijevim hidroksidom - počet će taložiti aluminijev hidroksid. No, dok suvišak natrijevog hidroksida može aluminijev hidroksid otopiti i prevesti u aluminate, suvišak slabo bazičnog amonijaka to neće učiniti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija