Poštovani, možete li mi pomoći oko sljedećeg pitanja. Objasnite zašto je za energije fotona iznad 100 keV veza između apsorbirane i ekspozicijske doza praktički ista za zrak, meka tkiva i kosti uzimajući u obzir dvije činjenice: 1. za Ef>100 keV dominantan proces interakcije elektromagnetskog zračenja i materije je Comptonovo raspršenje 2. apsorbirana se doza odnosi na jediničnu masu tvari. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ivona llaura.r22@gmail.com

Comptonovo raspršenje uključuje interakciju fotona s vanjskim elektronima, što kao rezultat daje izbijene elektrone i fotone nešto manje energije. Vanjske elektrone nužno ima svaki atom, a energije ionizacije su u usporedbi s energijama γ-zraka zanemarivo male neovisno o elementu (tipično 5 do 20 eV u odnosu na 100 keV), odnosno vrsti materijala. Dalje nisam siguran. S obzirom na to da se izbijaju vanjski elektroni, čiji se broj vrti od jedan do nekoliko, očekivao bih da će apsorbirana doza korelirati s brojem, a ne ukupnom masom čestica. No, (k)ako se radi o predstavljenim činjenicama, možda je stvar u tomu što veći atomi imaju sve udaljenije vanjske elektrone, što bi značilo da ih γ-zrake po atomu mogu izbiti više kod većih negoli kod manjih atoma, što bi onda značilo da apsorbirana doza prati masu, a ne množinu uzorka, budući da broj elektronâ ugrubo prati masu uzorka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr