Molim Vas pomoć, koja je formula sumporovodične kiseline i kako bi izgledala njezina molekula? Hvala.

Ime i prezime: Tiho Sinković tiho.sinkovic@gmail.com

Sumporovodična kiselina je vodena otopina sumporovodika. Sumporovodik je otrovni plin snažnog neugodnog mirisa po trulim jajima. Kemijska formula sumporovodika je H2S. Ako se želi naglasiti da se radi o plinovitom sumporovodiku, onda se uz formulu u zagradama može dodati malo slovo g (od engl. gas = plin), pa pišemo H2S(g). Ako se pak radi o vodenoj otopini sumporovodika (tj. o sumporovodičnoj kiselini), onda ćemo pisati H2S(aq), gdje aq dolazi od lat. aqua = voda. Molekula sumporovodika po svojoj je građi slična molekuli vode, samo što umjesto atoma kisika ima atom sumpora. Sumporov se atom nalazi u sredini i na njega su spojena dva vodikova atoma. Ta tri atoma (dva vodikova i jedan sumporov) ne leže na istom pravcu, nego su pod kutom od približno 92°.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr