Kako elektroni djele zajednički elektronski par u kemijskim vezama ako su elektroni negitvno nabijene subatomske cestice koje se međusobno odbijaju?

Ime i prezime: Luka luka@gmail.com

 


Električki nabijene čestice međudjeluju silom koja je proporcionalna umnošku njihovih naboja, a obrnuto proporcionalna kvadratu njihove udaljenosti. Između jezgre i elektrona ta je sila pozitivna i proporcionalna je kvadratu elementarnog naboja i atomskog broja čestice. Sila među elektronima je pak odbojna i proporcionalna je kvadratu elementarnog naboja, dakle za istu prosječnu udaljenost bit će onoliko puta manja od privlačne sile, koliko ima protonâ u jezgri. Drugim riječima, odbojne sile među elektronima nisu dostatne da se atom razleti. To uostalom znamo iz činjenice da atomi uopće postoje.

Pitanje prema tome nije zašto rade parove unatoč odbojnoj sili, nego zašto rade baš parove, a ne npr. trojke, četvorke ili kakve već grupe. Kratak odgovor je elektronski spin, jedno od kvantnih svojstava elektrona (i mnogih drugih čestica). On za elektrone može biti + 1/2 ili − 1/2, a usput uvjetuje i to da elektroni koji imaju jednake sve druge kvantne brojeve mogu doći nešto bliže jedan drugome ako imaju suprotan spin. To svojstvo sparivanja elektronâ inače nije vezano samo za atome, nego se, u formi Cooperovih parova, javlja i kod supravodičâ te služi kao temeljni mehanizam supravodljivosti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija