Pozdrav, trebala bi mi pomoć oko sljedećih zadataka. 1) 3,650 g smjese kalcijevog karbonata i kalcijevog oksida stajanjem na zraku reagira s ugljikovim(IV) oksidom, prilikom čega se dobiva čisti kalcijev karbonat. Masa produkta nakon reakcije iznosi 5,376 g. Maseni udjeli spojeva u početnoj smjesi bili su ... ? 2) Friedrich Adolph August Struve (1781.–1840.), njemački kemičar i ljekarnik odredio je molarnu masu barija taloženjem barijeva sulfata dodatkom otopine natrijeva sulfata otopini barijeva klorida. Iz 10,000 g barijeva klorida pripravio je tako 11,209 g barijeva sulfata. Za relativne atomske mase klora, sumpora i kisika uzeo je redom 35,454; 32,062 i 16,00. Molarna masa barija prema Struveu iznosi ... ? 3) Prema klasičnoj predaji, mjed (slitina bakra i cinka) je prvi puta pripravljena u maloazijskoj kraljevini Lidiji krajem II. tisućljeća p. n. e. Do otkrića je vjerojatno došlo slučajno, budući da se ondje bakrova ruda halkopirit (CuFeS2) nalazila pomiješana s cinkovom rudom sfaleritom (ZnS). Suvremena je kemijska analiza uzorka mjedi pronađene u iskopinama na području negdašnje Lidije (današnja Anatolija) i datirane oko godine 1000 p. n. e. pokazala da maseni udio cinka u toj mjedi iznosi 12 %. Budući da su slitine u antička vremena bile rađene zajedničkom redukcijom ruda kovina (a ne kao što je danas uobičajeno taljenjem elementarnih kovina), antički su Lidijci za pripravu mjedi čiji je uzorak bio analiziran morali zajedno taliti halkopirit i sfalerit u omeru masa 1 : ... ? Hvala vam na odgovoru i lijep pozdrav!

Ime i prezime: Lara Mihoci laramihoci48@gmail.com

 


1. Kalcijev karbonat neće reagirati s ugljikovim dioksidom, dok oksid hoće tako da prijeđe u karbonat:

CaO + CO2 → CaCO3

Razlika u masi smjese odgovara masi apsorbiranog ugljikovog dioksida, a iz te mase možemo izračunati njegovu množinu koja je jednaka množini kalcijevog oksida. Nakon toga možemo izračunati masu kalcijevog oksida, a onda i njegov maseni udio:

w(CaO) = m(CaO)/m(smjesa)

= n(CaO)·M(CaO)/m(smjesa)

= n(CO2M(CaO)/m(smjesa)

= (m(CO2)/M(CO2))·M(CaO)/m(smjesa)

= (mkon.(smjesa) − mkon.(smjesa))·M(CaO)/(m(smjesa)·M(CO2))


2. Ovdje treba (razumno) pretpostaviti da sav barij iz klorida prelazi u sulfat te primijetiti da će omjer masa polazne tvari i produkta biti jednak omjeru njihovih molarnih masa:

m(BaCl2)/m(BaSO4) = (n(BaCl2M(BaCl2))/(n(BaSO4M(BaSO4))

= M(BaCl2)/M(BaSO4)

= (Ar(Ba) + 2·Ar(Cl))/(Ar(Ba) + Ar(S) + + 4·Ar(O))

Dobiveni izraz jednadžba je s jednom nepoznanicom, tako da usuđujem nadati da dalje ne bi trebalo biti problemâ.


3. Ako imamo 12 % cinka u mjedi, onda je maseni omjer bakra i cinka:

m(Cu)/m(Zn) = 88/12

Sad treba naći omjer halkopirita i sfalerita koji će dati isti maseni omjer bakra i cinka. To ćemo izvesti tako da mase izrazimo preko masa odgovarajućih minerala:

m(Cu)/m(Zn) = (w(Cu, halkopirit)·m(halkopirit))/(w(Zn, sfalerit)·m(sfalerit))

I onda još treba prebaciti masene udjele na drugu stranu jednadžbe:

m(halkopirit)/m(sfalerit) = (m(Cu)/m(Zn))·(w(Zn, sfalerit)/w(Cu, halkopirit))


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija