Poštovani, zanima me kako talište ovisi o tlaku. Zašto se povećanjem tlaka talište smanjuje i obratno, koji je uzrok tome?

Ime i prezime: Matej Petrović anonimni048@gmail.com

Odnos tlaka i tališta ovisi o razlici gustoća čvrste i tekuće faze. Viši tlak stabilizirat će onu fazu koja ima veću gustoću. Najčešće je to čvrsta faza, tako da povećanje tlaka u pravilu znači da će čvrsta faza biti stabilna i pri višim temperaturama, odnosno da će s tlakom rasti i talište.
Međutim, postoje i iznimke, među njima najistaknutija voda, kod kojih (barem jedna) čvrsta faza ima manju gustoću nego tekućina. Kod tih iznimki povećanjem tlaka snižava se talište, odnosno može se postići da se krutina pod pritiskom rastali, umjesto da, kako je uobičajeno, talina očvrsne.

Razlog za to što čvrsta faza neke tvari najčešće ima veću gustoću nego tekuća leži u tomu što su u krutini atomi ili molekule obično gusto pakirani, dok se u tekućini slobodno kreću uokolo te tako prosječno zauzimaju više prostora. To onda znači da u tekućini po jedinici volumena ima manje materijala.
U tom svjetlu, anomalan će odnos gustoća čvrste i tekuće faze imati one tvari kod kojih se molekule ili atomi u čvrstom stanju slažu rahlije nego što se slažu u tekućini. Kod vode tomu kumuju vodikove veze.

I da ne zaboravim napomenuti, utjecaj tlaka na talište razmjerno je neznatan. Da bi se došlo do mjerljivih razlika u talištu, potrebne su ogromne razlike u tlaku, tipično u redovima veličine. Npr. to hoćemo li mjeriti ledište vode na morskoj obali (1 atm) ili na najvišem planinskom vrhu na Zemlji (0,34 atm) neće nam dati mjerljivu razliku. Za to bismo morali vodu prignječiti tlakom u gigapaskalima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr