Molim Vas pomoć Izračunajte maseni udio dušika u smjesi koja se sastoji od 60kg amonijeva klorida i 40 kg amonijeva sulfata.

Ime i prezime: Marta Šarić martamartaa1977@gmail.com

Zadatak je u srži nešto jednostavnija varijanta četvrtog zadatka iz ovog pitanja. Sâm račun nije kompliciran, premda ima nešto tipkanja:

w(N, smjesa) = m(N, smjesa)/m(smjesa)

= (m(N, NH4Cl) + m(N, (NH4)2SO4))/(m(NH4Cl) + m((NH4)2SO4))

= (w(N, NH4Cl)·m(NH4Cl) + w(N, (NH4)2SO4m((NH4)2SO4))/(m(NH4Cl) + m((NH4)2SO4))

Kako se računa maseni udio elementa u spoju možeš vidjeti npr. ovdje ili ako u tražilicu upišeš "maseni udio elementa".

Inače, iako je zadatak korektno napravljen, usudio bih se reći da mu nedostaje makar i zamišljena svrha. U konkretnom slučaju, račun može koristiti npr. da se odgovori na pitanje koliko bi takve smjese trebalo rasuti po nekom polju da se po metru kvadratnom nađe određena masa dušika. To se onda može povezati i s pričom o tomu zašto se (obrađivanoj) zemlji uopće dodaju dušikovi spojevi, a mogu se raditi i kojekakve usporedbe potencijalnih umjetnih gnojiva.

Zgodno pitanje nadovezivo na ovaj zadatak bilo bi koliko uree sadržava istu masu dušika kao i 100 kg smjese iz tvog zadatka. Naravno, i njemu bi dobro došao začin u formi informacije zašto bismo tako nešto uopće računali. A onda se pak može postaviti i pitanje što bismo odabrali kao gnojivo i zašto. U konkurenciju onda možemo dodati i amonijev nitrat ili amonijeve fosfate. Time bismo, doduše, iz jednog računskog zadatka prešli u "računski projekt", ali sklon sam misliti da bi se time postiglo to da učenike od učenja kemije ne odbije već sâm pogled na zadatke.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr