Pozdrav, zanima me zašto je LiAlH4 jaki reducens, a CrO3 jaki oksidans? Kako ću znati, primjerice, kod reakcije ketona i LiAlH4 da će nastati sekundarni alkohol?

Ime i prezime: Laura

Kratko bi se moglo reći da je litijev aluminijev hidrid jak reducens jer je krcat vodikom koji se tipično ponaša kao reducens, osobito ako se nađe kao hidridni anion, dakle u negativnom oksidacijskom stanju. Slično, kromov(VI) oksid je krcat kisikom, odnosno ima krom u visokom oksidacijskom stanju, što znači da možemo očekivati da će djelovati kao oksidans.
Drugim riječima, polazimo od generalnog osjećaja tj. iskustva da vodik općenito reducira, a kisik općenito oksidira, i onda možemo za spojeve koji sadržavaju puno vodika očekivati da će često biti reducensi, a za spojeve koji sadržavaju puno kisika da će biti oksidansi.

Ketoni nemaju puno izbora nego reducirati se u sekundarne alkohole. Zamislimo li redukciju kao adiciju vodika na dvostruku vezu (što u principu i jest slučaj), ono što ćemo dobiti iz karbonilne skupine upravo je alkohol. Ako se radi o aldehidnoj skupini, alkohol će biti primarni, a ako je skupina ketonska, onda će alkohol biti sekundarni.
Ako se kojim slučajem pitaš zašto se ketoni ne reduciraju u alkane, razlog je to što za to trebaju ili žešći reakcijski uvjeti, ili zaobilazne rute poput redukcije, supstitucije hidroksilne skupine halogenim atomom i konačno supstitucije halogena vodikom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr