Poštovani, možete li mi objasniti Bohrov učinak na respiracijskom lancu? Ne razumijem dio oko recipročnog vezanja protona i kisika, ali i krivulju disocijacije kisika (npr. kada se poveća udio CO2, zašto se sigmoidalna krivulja pomiče u desno?). Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Laura

 


Bohrov učinak svodi se na to da veća koncentracija ugljikovog dioksida, kao i niži pH koji iz nje proizlazi, smanjuju afinitet hemoglobina prema kisiku. Pomicanje krivulje udesno možda je lakše shvatiti kao pomicanje prema dolje (pogledaj npr. ovdje) tj. prema tomu da veća koncentracija protonâ smanjujue količinu kisika koji će biti vezan za hemoglobin pri istom parcijalnom tlaku kisika.
Alternativno tj. za "micanje udesno", možemo reći da će pri većoj koncentraciji protonâ (odnosno nižem pH) trebati veći parcijalni tlak kisika da bi se došlo do istog stupnja zasićenja hemoglobina.

Razlog tom ponašanju je alosterički: protoniranjem se stabilizira slabo vežuće T-stanje, odnosno konformacija hemoglobina, pa efektivni afinitet prema kisiku pada.

Sigmoidalnost krivulje, za slučaj da će tkogod to pomiješati s Bohrovim učinkom, proizlazi iz kooperativnog načina vezanja kisika na hemoglobin.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija