Spaljivanjem 1,5g uzorka kije sadrzi ugljik,hidrogen i oksigen,nastalo je 2,43g CO2 i 0,50g H20.Odredi empirijsku formulu Iz kojeg spoja cemo dobiti masu oksigena,iz vide i karbon dioksida

Ime i prezime: Hamza

Iz mase ugljikovog dioksida dobit ćeš maseni udio ugljika, iz mase vode maseni udio vodika, dok ćeš maseni udio kisika, uz pretpostavku da spoj sadržava samo ugljik, vodik i kisik, dobiti maseni udio kisika.
Nakon toga možeš s masenim udjelima u prošireni omjer koji bi ti trebao dati empirijsku formulu. Detaljnije upute, bude li trebalo, možeš naći među starijim odgovorima na slična pitanja.

Nije nemoguće da u zadatku postoji neka greška (možda u prepisivanju) jer moj račun daje empirijsku formulu C8H8O9, što je pomalo neobično, iako ima i takvih spojeva (npr. tetrahidrofuran-2,3,4,5-tetrakarboksilna kiselina).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr