Lijep pozdrav, Zašto su kod T oblika molekule nezvezni elektronski parovi baš tako raspoređeni? Zašto se nepodjeljni elektonski parovi ne rasporede kao da su na istom pravcu(da budu udaljeni jedan od drugoga 180 stupnjeva) a ostala tri vezna u obliku trokuta tako da budu udaljeni 120 stupnjeva Hvala unaprijed

Ime i prezime: Ana pirosa0805@gmail.com

Ovo je vrlo dobro pitanje i rekao bih da sposobnost da se takvo pitanje postavi za sobom povlači i sposobnost da se na njega samostalno odgovori. Preporučio bih stoga da odabereš neki binarni molekulski spoj čiji centralni atom ima oko sebe pet elektronskih parova (npr. jodov trifluorid) i onda skiciraš sve mogućnosti raspoređivanja veznih i neveznih elektronskih parova oko centralog atoma. Nakon toga trebaš se prisjetiti pravila teorije VSEPR koje glasi da se nevezni elektronski parovi odbijaju najjače, nevezni i vezni slabije, a vezni najslabije te procijeniti kako se energijski međusobno odnose mogućnosti raspoređivanja. Znači, jednom kad skiciraš sve moguće rasporede, trebaš pobrojati koliko kakvih odbijanja (s kakvim elektronskim parovima i pod kojim kutevima) ima svaki od neveznih elektronskih parova.

Kad odabereš najbolji raspored, možeš pogledati ovdje te usporediti svoj odgovor s mojim.

Ako ti se samostalno rješavanje čini zanimljivim, možeš se pozabaviti i pitanjem zašto se pet elektronskih parova raspoređuje u trigonsku bipiramidu, a ne npr. kvadratnu piramidu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr