Kako prepoznati dijamant jeli moze rezat staklo a da neostavlja trakove po sebi a staklo je urezano pozzz

Ime i prezime: Music ahmet Ahmetmusic@gmail.com

Mogućnost grebanja stakla jest indikator tvrdoće, ali ne posebno koristan jer ima puno mineralâ koji mogu ogrebati staklo. Staklo se, naime, na Mohsovoj skali nalazi negdje na sredini, s tvrdoćom od oko 5,5, dok dijamant ima tvrdoću od 10. Iznad stakla su još minerali poput kvarca, korunda, topaza, cirkona ili moasanita. Ovaj zadnji dosta je zanimljiv jer ne samo da će se naći kao zamjena, a kadšto i podvala za dijamant, nego postoji i klasa draguljarskih varalica koje pod moasanit (koji, iako nije dijamant, ima usporediva fizikalna svojstva u draguljarskom kontekstu) podvaljuju nekakvu tvrdu plastiku.

Ako se radi o kakvom komadu nakita, rekao bih da je najpametnije otići najbližem zlataru ili draguljaru da pogleda. Vješto oko u kombinaciji s povećalom trebalo bi moći raspoznati o čemu je riječ. Fizikalni i kemijski kućni testovi u kombinaciji s manje vještim rukama mogu dovesti do uništenja predmeta.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr