Interesira me kako to da je unificirana atomska jedinica mase manja od mase protona i mase neutrona budući da je dobivena kao 1/12 mase izotopa ugljika-12 koji sadrži jednak broj protona i neutrona (6). Zar ne bi ta vrjednost trebala biti između vrjednosti masa protona i neutrona? Da li je možda dobivena uz uz pomoć Avogadrovog broja ili A. broj uz pomoć unificirane atomske jedinice mase budući da je u=1/L (g). Također bi mi trebalo informacija o aldehidima ili adresa gdje ih mogu naći. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: marko skelin marko_283@yahoo.co.uk

(1) Dobro pitanje. Masa atoma 12C zaista je manja od zbroja masa 6 protona i 6 neutrona (i 6 elektrona). Evo i zašto: Protoni i neutroni (jednim imenom nukleoni) imaju prirodnu težnju da se udružuju u veće nakupine (atomske jezgre). Prilikom tog spajanja oslobađa se energija, a ukupna masa se smanjuje po einsteinovoj formuli ΔE = Δm · c2, odnosno Δm = ΔE / c2. Energetska razlika ovisi broju i vrsti nukleona koji se vežu. Najviše se energije oslobodi prilikom vezanja nukleona u jezgru 56Fe. Jezgre lakše od 56Fe imaju težnju da se udružuju u veće nakupine (nuklearna fuzija), a jezgre teže od 56Fe imaju težnju da se raspadnu na lakše jezgre (radioaktivni raspad; nuklearna fisija). Na tome se temelji stabilnost i nestabilnost pojedinih izotopa, radioaktivnost, nuklearni reaktori i bombe i još mnogo toga...

O ovoj tematici postoji dosta materijala na e-školi fizike, vidi npr. ovdje.

Odnos između L i u posljedica je njihove definicije.

(2) O aldehidima možeš pročitati u gotovo svakom udžbeniku organske kemije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr