1.Relativna molekulska masa zraka iznosi oko 29.Kojim bi plinom ispunio balon za meteorološka istraživanja? 2.a)Odredi broj pojedinih vrsta atoma u formulskoj jedinki gipsa. (CaSO4.(puta)2H20). __________________________________________ Vrsta atoma Ca S O H __________________________________________ Broj atoma __________________________________________ B) Izračunaj relativnu molekulska masu gipsa(CaSO4.(puta)2H2O). Unaprijed puno hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Z Z

Način na koji je prvo pitanje postavljeno ne nudi jednoznačan odgovor, osim ako on ne bi glasio da bismo uzeli plin čija je relativna molekulska masa znatno manja od srednje relativne molekulske mase zraka. Kandidatâ za to ima razmjerno malen broj. Od elementarnih tvari to su helij, neon i vodik (dušik je već malo pretežak jer mu je relativna molekulska masa od oko 28 previše blizu srednje relativne molekulske mase zraka), a od spojeva imamo amonijak, metan i fluorovodik, dok se boran odmah pretvara u mrvicu pretežak diboran, a voda je već tekućina. Pored toga, amonijak i fluorovodik su otrovni i korozivni, dok metan i vodik daju eksplozivne smjese sa zrakom. To nas u principu ostavlja s dva plemenita plina i eventualno nadom da balon neće eksplodirati.

U praksi se inače uglavnom koristi vodik i rjeđe helij koji je daleko skuplji.

Za drugo pitanje o brojanju atomâ pogledaj npr. ovdje, ovdje ili ovdje, a o računanju relativne molekulske mase npr. ovdje ili ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr