Pozdrav, imam pitanje vezano uz kvantne brojeve. Koja kombinacija kvantnih brojeva n, l, ml, ms odgovara valentnom elektronu u nepobuđenom stanju elementarnog arsena (As)?

Ime i prezime: Ana pirosa0805@gmail.com

Elektronska konfiguracija neutralnog atoma arsena u osnovnom stanju je [Ar]3d104s24p3. On dakle ima pet valentnih elektrona. Svi imaju glavni kvantni broj n = 4. To znači da azimutni kvantni broj za njih može ići od nule do tri (općenito od nule do n ‒1), što bi redom odgovaralo s-elektronima (l = 0), p-elektronima (l = 1), d-elektronima (l = 2) i f-elektronima (l = 3). Za l = 0 magnetski kvantni broj može biti jedino m = 0, što, budući da spinski kvantni broj neovisno o svemu ostalom može biti +/‒ 1/2, daje prostor za dva s-elektrona. Za l = 1 magnetski kvantni broj može biti m = ‒1, m = 0 ili m = 1, što u kombinaciji sa spinskim kvantnim brojem daje prostor za šest p-elektrona. Budući da su preostala još tri elektrona te da atomi dosta vole točno polupopunjene orbitale, moglo bi se očekivati da će svaki od p-elektrona imati drugačiji magnetski kvantni broj dok bi spinski kod svih triju trebao biti isti, s tim da se ne može reći koji od dvaju mogućih.

Još poneka crtica na temu kvantnih brojeva ima ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr