Poštovani, nije mi jasno kako postaviti zadatak, a još manje kako ga riješiti pa bih bila zahvalna na pomoći: Izračunajte brojnost molekula dušikova (IV) oksida koji nastaje sintezom iz elementarnih tvari ako je u reakciji utrošena toplina od 50700J (ΔrH°=67,6 kJ/mol). Lijepi pozdrav

Ime i prezime: Lu Trbojević Zlatec luzlat3c@gmail.com

Treba prvo napisati jednadžbu kemijske reakcije:

N2(g) + 2 O2(g) → 2 NO2(g); ΔrH° = 67,6 kJ/mol

Toplinu utrošenu u reakciji možemo povezati reakcijskom entalpijom preko dosega reakcije (množine elementarnih pretvorbi), budući da reakcijska entalpija i jest omjer topline (izmijenjene pri stalnom tlaku) i dosega:

ΔrH° = ΔH/ξ = Q/ξ

Iz toga možemo naći koliko se puta (u molovima) dogodila reakcija:

ξ = QrH°

No, što ćemo s dosegom? On je preko stehiometrijskih koeficijenata povezan s promjenama množina svih sudionika reakcije:

ξ = Δn(N2)/(‒1) = Δn(O2)/(‒2) = Δn(NO2)/2

To znači da iz njega možemo izračunati kako se promijenila množina bilo kojeg sudionika reakcije, pa tako i dušikovog dioksida:

Δn(NO2) = 2∙ξ

= 2∙QrH°

Promjena je definirana kao razlika između konačnog i početnog stanja:

Δn(NO2) = nk(NO2) ‒ n0(NO2)

Budući da smo počeli od elementarnih tvari, polazna količina dušikovog dioksida jednaka je nuli, tako da je konačna množina jednaka promjeni množine, odnosno onoj nastalog produkta:

nk(NO2) = Δn(NO2)

= 2∙QrH°

Brojnost, odnosno broj čestica dobit ćemo iz množine množenjem s Avogadrovom konstantom:

Nk(NO2) = nk(NO2)∙L

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr