1.U formulskoj jedinki spoja NaX nalazi se 20 elektrona kao i u formulskoj jedinki spoja MCl. a) Odredi koje ione predočuju oznake M+ i X-. M+____________ X-____________ b) Imenuje spojeve. NaX_____________ MCl_____________ MX______________ Mislim da je pod a) M+ vodikov ion, a X- oksidni ion. Pod b) NaX natrijev oksid, MCl klorovodik, MX vodikov oksid. Nisam sigurna da li je tako. 2.a)Odredi broj pojedinih vrsta iona u formulskoj jedinki Fe2O3. b) Odredi broj pojedinih vrsta iona u tri formulske jedinke MgBr2. c) Odredi broj pojedinih vrsta atoma u četiri formulske jedinke Al2(SO4) 3. 3.a)Napiši kemijske formule navedenih spojeva. Bakrov(I)oksid_____ Cinkov sulfid______ Željezov(III)klorid______ b) Formule spojeva iz zadatka a) napisane su tako da prikazuju najmanji brojčani omjer kationa i aniona u ionskome kristalu. Kako nazivamo takve formule? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Ne Ne

U prvom zadatku treba pogledati u tablicu periodnog sustava elemenata i malo računati. Ako imamo formulsku jedinku NaX, onda svi elektroni dolaze od po jednog atoma natrija i elementa X. Natrijev atom ima 11 elektrona, što znači da ih atom X ima 20 manje 11, odnosno 9. Sad još samo treba naći element čiji atomi imaju po 9 elektrona, odnosno element atomskog broja 9.
Slično, za spoj MCl treba od 20 oduzeti broj elektronâ u jednom atomu klora. Kad to izračunaš, dobit ćeš atomski broj najlakšeg alkalijskog metala.

U drugom se zadatku treba voditi logikom opisanom ovdje. Ako imaš problemâ s imenovanjem, u prvom slučaju imaš željezove(III) katione i oksidne anione, u drugom magnezijeve katione i bromidne anione, a u trećem možeš jednostavno reći da se radi o atomima aluminija, sumpora i kisika ili precizirati da su aluminijevi atomi prisutni kao aluminijevi kationi, dok su sumporovi i kisikovi atomi vezani u sulfatne anione.

U trećem zadatku trebaš napisati empirijske formule koje redom glase Cu2O, ZnS i FeCl3. Neke sugestije kako prevoditi imena spojeva u (empirijske) formule možeš naći ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr