Postovani, koji spoj se koristi u cijanotipiji, kalijev heksacijanoferat(II) ili kalijev heksacijanoferat(III). Hvala Jelena

Ime i prezime: jelena škrljak škrljakskrljak@gmail.com

U cijanotipiji se koristi kalijev heksacijanoferat(III), koji se u starijoj ili slabije ažuriranoj literaturi znade još navoditi kao kalijev fericijanid.
Kalijev heksacijanoferat(II), koji se u cijanotipiji ne koristi, naziva se još kalijev ferocijanid. Dogodi li se da imaš posla s nekime tko nije siguran što je što, ili je možda pomiješao o i i, odnosno rimske brojke, ima još jedna metoda raspoznavanja, a to su još starija imena tih spojeva, odnosno njihove boje. Kalijev heksacijanoferat(III) je narančastocrvene boje i zove se zbog toga još crvena krvna sol, dok je kalijev heksacijanoferat(II) blijedožute boje, po čemu se još zove i žuta krvna sol.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr