Možete li mi pokazati slike i navesti točne nazive slijedećeg metalnog pribora jer u različitim knjigama pišu različiti nazivi. Je li spojnica ujedno i mufa i stezaljka. Je li hvataljke-klema.Molim vas ako možete pokazati sliku i točno imenovati hvataljku,stezaljku,spojnicu,mufu ,klemu Lp

Ime i prezime: Duje Sikirica dujesiki@gmail.com

Riječi i njihova značenja u principu su stvar dogovora. To s jedne strane znači da nije baš posve ispravno govoriti da ispravni izrazi uopće postoje, a s druge da smo u nevolji ako dogovor ne postoji. Ipak, ti dogovori nisu baš posve proizvoljni, nego se vode malo lingvistikom, malo logikom, malo tradicijom, tako da u pravilu za pojedine ideje postoje nazivi za koje se može argumentirano tvrditi da su najbolji izbor.

U slučaju kemijske terminologije postoji određeni sraz tradicije koja je bogatija posuđenicama i raznih pokušaja da se te posuđenice zamijene hrvatskim izrazima. Neki su od tih izraza razmjerno mlade novotvorenice, ali naći će se i Šulekovih konstrukata smišljenih pred oko stoljeće i pol. Sraz naravno ne znači da se vode nekakve borbe, nego da ćeš u školi kadšto čuti izraze koji se u laboratorijima ne koriste i dobar ih dio kemijskog puka niti ne poznaje.

U tom svjetlu, kad netko u laboratoriju želi postaviti neku reakciju u okrugloj tikvici, trebat će mu stativ, mufa i klema. Kako vidim u udžbeniku Školske knjige iz kemije za sedmi razred, stativ se i dalje zove samo stativ, dok se mufa još zove stezaljka, a klema hvataljka. Da me netko krene uvjeravati da je klema stezaljka, a mufa hvataljka, morao bih dobro porazmisliti prije nego što bih mogao argumentirano obraniti ono što vidim u knjizi. Logika kojom se mogu voditi je da klema zvana hvataljka podsjeća na drvenu kvačicu, štipaljku, odnosno hvataljku pa je smisleno da se slično i zovu. S druge strane, stezaljka steže tako da se zavrće vijak, odnosno šaraf, a isto tako to funkcionira i kod Hoffmannove stezaljke. Istini za volju, Mohrova stezaljka radi sličan posao bez vijka, na račun elastičnosti.

Nadam se da će odgovor biti od pomoći. Usput bih dometnuo da je unutar vlastite škole najbolje držati se onoga što piše u udžbeniku koji koristiš. Ako uočiš kakvu grešku ili nesklad, onda je pak o tomu uputno porazgovoriti s nastavnikom kemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr