dobar dan,mene zanima zasto je 18. skupina periodnog sustava elemenata tako famozna,i zasto su u njoj,plemeniti plinovi,odstupili od pravila slaganja p.s.e.,koji nalaze da se elementi moraju slagati po njihovom atomskom broju.Navodno se odgovor nalazi u knjizi "organska kemija" od autora Roberta T. Morrisona(knjiga ima previše stranica i vjv. ne bih nista razumio pa vas molim da mi vi,laicki objasnite zasto,vodeci se odgovorima nj. knjige).Pozdrav! P.S.ako je moguce da mi posaljete odgovor na prilozeni gmail racun,hvala!

Ime i prezime: Ivan krajnović krajnovicivan70@gmail.com

 


18. skupina periodnog sustava posebna je po tomu što elementi u njoj imaju popunjene valentne orbitale, ali to ne znači da ima ikakvih odstupanja od pravila periodičnosti.

Možda nije zgorega da napomenem što pravilo periodičnosti uopće jest. Krenut ću od atomskih brojeva. Ne postoji nikakav zakon koji bi nam nalagao da elemente moramo slagati baš po atomskim brojevima. Možemo uzeti i abecedu, relativnu atomsku masu (to će se uglavnom poklopiti s atomskim brojem, ali ima par iznimki), godinu otkrića ili što nam već padne na pamet. Međutim, odlučimo li se baš za atomske brojeve, primijetit ćemo da se neka svojstva elementarnih tvari ponavljaju u pravilnim, premda ne uvijek identičnim razmacima. Te nam pravilnosti ukazuju da postoji nekakav zajednički uzrok svojstvima atoma, koji vrijedi za sve elemente, što znači da atomi imaju nekakvu unutrašnju strukturu iz koje proizlaze njihova svojstva.

No, i bez razumijevanja strukture atoma, pa čak i bez točno poznatih atomskih brojeva ili relativnih atomskih masa, a zapravo i bez poznavanja dobrog dijela kemijskih elemenata, bilo je moguće posložiti elemente u retke i stupce, dakle tablicu u kojoj će se neka svojstva (npr. reaktivnost ili stvaranje spojeva u određenim brojčanim omjerima) ponavljati u istim stupcima. Osoba koja je taj posao zaključila vjerojatno ti je poznata - Dmitrij Ivanovič Mendeljejev. Njemu nije pošlo za rukom samo lijepo posložiti poznate kemijske elemente u tablicu, nego je u njoj ostavio prazna mjesta za one koje je tek trebalo otkriti (npr. za germanij i galij) te dosta dobro predvidio njihova svojstva.
Oko pola stoljeća kasnije, kad se počela razotkrivati struktura atoma, dakle građa jezgre i elektronskog omotača, postalo je jasno da zakon periodičnosti proizlazi iz načina na koji se elektroni slažu oko atoma, što će konačno opisati kvantna mehanika.

U svemu tome nije mi posve jasno koja bi pravila plemeniti plinovi trebali kršiti. Nadam se ipak da sam barem malo razbistrio sliku.

Čitanje udžbenika organske kemije inače toplo preporučam, premda bih za ovakova pitanja radije sugerirao udžbenike opće i anorganske kemije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija