Pozdrav , u knjizi sam naišla na jednu tablicu. Sastoji se od stupca prirodnih brojeva i proporcionalnih djela. Nisam siguran je li to logaritamska tablica, i kako se njome služiti? Unaprijed hvala Lijep pozdrav

Ime i prezime: Ana Piroš pirosa0805@gmail.com

Ima svakakvih knjiga i u njima svakakvih tablica brojeva. Da odgonetnem o kakvoj je tablici riječ, bilo bi mi dosta korisno doznati kakva je to knjiga, a možda i što piše iznad tablice. Obično ljudi, kad sastavljaju tablice i druge sadržaje u knjigama, uz njih stave i opise.

Kako izgledaju logaritamske tablice, možeš vidjeti ako u koju god internetsku tražilicu upišeš "logaritamske tablice" i pogledaš slike.

Inače se logaritamskim tablicama uglavnom više ne služi nitko. Otkad postoje lako dostupni džepni kalkulatori, a to je već preko pola stoljeća, računanje bilo čega postalo je trivijalan posao, tako da nema puno smisla posizati za knjigama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr