Imam dva pitanja. 1.Zapiši značenja sljedećih oznaka:2Br,5Fe,6Zn,7Cu. 2.Dopuni:Atomi se razlikuju po__________. Najmanji je atom_________.

Ime i prezime: Ne Ne

Pretpostavljam da se u prvom zadatku traži da se napiše nešto tipa "pet atoma željeza" ili "šest atoma cinka" tj. da se brojke odnose na to koliko nečega ima, dok simboli označavaju atome elemenata.

Drugi je zadatak malo neobičan. Atomi se mogu razlikovati po masi i poziciji u periodnom sustavu elemenata, odnosno po atomskom broju te o nukleonskom broju. Te razlike dalje uvjetuju razlike u fizikalnim i kemijskim svojstvima atoma. Veličina atoma može se pak iskazati (relativnom) masom ili promjerom atoma. Po masi je najmanji atom vodika, a po promjeru helijev.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr