kako da napravim pokus koji dokazuje ugljikov dioksid? (doma)

Ime i prezime: Lucija

Možeš uzeti žlicu vapna, razmutiti u litri vode, pričekati da se neotopljeni dio slegne i onda oprezno odliti bistru tekućinu. Tu tekučinu možeš zvati bistrom vapnenom vodom i ona će biti reagens za ugljikov dioksid.
Ako želiš dokazati ugljikov dioksid u zraku, možeš odliti vapnenu vodu u dvije bezbojne i prozirne boce, od kojih ćeš jednu začepiti, a drugu ostaviti otvorenom. Ako u zraku ima ugljikovog dioksida, otvorena boca trebala bi se zamutiti te dobiti bijeli talog kalcijevog karbonata, dok bi zatvorena boca trebala ostati bistra.
Ako želiš dokazati ugljikov dioksid u izdahnutom zraku, možeš uzeti cjevčicu te upuhivati zrak u bocu ili čašu s bistrom vapnenom vodom.
Ako želiš dokazati ugljikov dioksid koji nastaje nekom reakcijom, onda ćeš trebati reakcijsku smjesu nekako povezati s otopinom bistre vapnene vode (npr. opet cjevčicom ili kakvom aparaturom koja osigurava kontakt preko zraka).

Još pokoju ideju možda ćeš naći u starijim odgovorima na slična pitanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr