Kalcijev-karbonat(karabit)Kemiska formula,osobine,reakcije sa vodom,opasnosti,sigurnosne mjere i mogučnosti gašenja,postupci u slučaju akcidenta,uporaba u industriji i slično.Pišem seminarski o istom a nemem velika predznanja o kemiji.Bilo kakva informacija o istom dobro bi mi došla.Hvala !

Ime i prezime: Valentin Skroza valentin.skroza@os.htnet.hr

Kalcijev karbonat (CaCO3) nije isto što i karabit. Karabit je narodno ime za kalcijev karbid (CaC2). Pretpostavljam da te zanima ovo drugo.

Kalcijev karbid (CaC2) je sivkasta do crna krutina specifičnog mirisa (po češnjaku). Talište mu je visoko, oko 2300 °C, a gustoća 2,22 g/cm3.

Vrlo burno reagira s vodom oslobađajući zapaljiv plin etin (acetilen, C2H2) koji sa zrakom stvara eksplozivne smjese.

Reakciju kalcijevog karbida s vodom prikazujemo kemijskom jednadžbom:

CaC2(s) + 2 H2O(l) → Ca(OH)2(aq) + HC≡CH(g)

Zbog burne reakcije s vodom, kalcijev karbid valja čuvati podalje od vode i vlage. S obzirom na veliku kemijsku reaktivnost, kalcijev je karbid prilično opasan po zdravlje ako bi se udahnuo, progutao ili u kontaktu s kožom pri čemu uzrokuje iritaciju i opekline.

U slučaju požara, nikako se ne smije uporabiti voda niti vodena pjena.

Više informacija o kalcijevom karbidu pokušaj naći u Tehničkoj enciklopediji ili na Internetu (eng. calcium carbide).

Što se tiče postupaka u slučaju incidenta, postoji stalna rubrika Požarno opasne i toksične tvari u časopisu Kemija u industriji, pa bi trebalo pretražiti starije brojeve - možda je negdje obrađen i kalcijev karbid. Ako nešto doznam, dodat ću to svome odgovoru. Do tada pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr