Poštovani, nigdje na internetu nisam uspio naći što su liotropni redovi? Odnosi se na ione i površinsku napetost. Kakve veze imaju s povr. napetošću? Lp

Ime i prezime: marko kerić mkeric95@gmail.com

Liotropna ili Hoffmeisterova serija je poredak ionâ prema sposobnosti isoljavanja proteinâ iz otopina. Obično se zasebno poredavaju anioni i kationi, budući da anioni imaju dosta jači učinak. Također, zadnji članovi nizova ne isoljavaju, nego usoljavaju proteine tj. podižu im topljivost u vodi, doduše, po cijenu denaturacije. Veza s površinskom napetošću odnosi se na prve članove nizova, koji na nju najviše utječu.

Nešto više informacija naći ćeš u pripadnom vikipedijskom članku te u literaturi koja se u tom članku navodi. Nije zgorega ni pogledati i povezane članke koji se bave srodnim temama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr