Pozdrav, kolika je valencija magnezija,a kolika vodika u magnezijevu hidridu,kakvim su kemijskim vezama povezani atomi magnezija i vodika ? Kako bi mogla odrediti empirijsku formulu ako imam sliku primitivne rešetke magnezijeva hidrida koji ima strukturu rutila? Lijep pozdrav i hvala unaprijed!

Ime i prezime: Ana Piroš pirosa0805@gmail.com

 


Magnezij tipično tvori spojeve u kojima je dvovalentan, dok je vodik u svim svojim spojevima jednovalentan. U magnezijevom hidridu oba se elementa ponašaju tipično za svoju narav. Što se tiče naravi kemijskih veza, (Paulingov) koeficijent elektronegativnosti vodika iznosi 2,20, a magnezija 1,31, što vezu između njih smješta u kategoriju polarnih kovalentnih (razlika je ista kao i npr. za ugljik i kisik). Međutim, mjerenja elektronske gustoće u kristalnom magnezijevom hidridu pri sobnoj temperaturi pokazuju da se (u čvrstom stanju) radi o gotovo posve ionskom spoju, s dvostruko nabijenim magnezijevim kationima i hidridnim anionima kod kojih je naboj dosta široko raspršen. U posebnim uvjetima (sublimacija i naglo hlađenje) moguće je dobiti i nekoliko različitih molekulskih oblika magnezijevog hidrida. U kristalnom magnezijevom hidridu, dakle, prevladava ionski karakter veza, dok u molekulama prevladava kovalentni, s tim da ionski spoj može postojati u nama normalnim uvjetima, dok molekule ne mogu dugo potrajati.

Što se tiče određivanja empirijske formule, potrebno je na slici prebrojati ione koji pripadaju jednoj ćeliji te naći omjer magnezijevih i hidridnih iona u toj ćeliji. Pritom treba imati na umu da, kod "četvrtastih" ćelija atomi ili ioni koji se nalaze u uglovima ćeliji pripadaju jednom svojom osminom, oni koji se nalaze na bridovima ćeliji pripadaju jednom četvrtinom, oni koji se nalaze na plohama ćeliji pripadaju jednom polovinom, dok oni koji se nalaze unutar ćelije cijeli pripadaju toj ćeliji.
Pogledamo li sad sliku ćelije, vidjet ćemo da jedan magnezijev kation (zeleno) stoji točno u sredini ćelije, dok ih je osam u uglovima. Prvi ćeliji pripada cijeli, dok od onih osam u uglovima zapravo imamo osam osmina, što će reći taman za jedan cijeli atom. Ukupno, u ćeliji imamo dva magnezijeva kationa. Od vodikovih aniona (sivo) dva su potpuno unutar ćelije, dok ih je četiri na plohama, što znači da ćeliji pripadaju četiri polovine, odnosno još dva iona. Sveukupno, znači, u ćeliji imamo dva magnezijeva kationa i četiri hidridna aniona. Iz tog se omjera može izvesti empirijska formula, s tim da treba još imati na umu da se u formulu ne piše sadržaj ćelije, nego najmanji cjelobrojni omjer atomâ koji grade spoj.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 



Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija