Zamima me struktura terpena (kako ih prepoznati) i kako ih sintetiziramo?

Ime i prezime: Gabriela Matošić gabrielamatosic@gmail.com

Prepoznavanje (klasa) spojeva jako ovisi o ulaznim informacijama. Ako imamo formule, terpene ćemo prepoznati po tomu što se sastoje od dviju ili više jedinki izoprena, odnosno po tomu što im se sastav može izraziti formulom (C5H8)n, pri čemu je n = 1 za sâm izopren, dok je za terpene veći.
Ako imamo (čiste) uzorke, ona ćemo neke od njih prepoznati po često vrlo karakterističnom mirisu, dok ćemo općenito morati odraditi nešto analitike (elementna analiza, fizikalna svojstva, MS, NMR, IR, UV/Vis) dok ne uspijemo dokučiti što imamo.

Uz terpene bih spomenuo i terpenoide, odnosno izoprenoide, koji se od terpenâ razlikuju po tomu što nisu samo ugljikovodici, nego imaju i dodatnih funkcionalnih skupina. Oni će također često imati intenzivne mirise, kadšto korisne za prepoznavanje. Općenito opet imamo fizikalna svojstva i kemijski sastav, s naglaskom na modernu spektroskopiju te, ako smo dobili samo formule, to da u njima pronađemo fragmente koji odgovaraju izoprenu te eventualno spojevima koji "imaju smisla" tj. mogu se očekivati u biosintezi terpenoidâ.

Što se tiče sinteze, ona jako ovisi o tomu što sintetiziramo i zašto. Mnoge je terpene, osobito one složenije, lakše ili jeftinije dobiti iz živih bića, osobito biljaka. Preostali se kuhaju svaki na svoj način i sumnjam da će se naći nešto toliko općenito da se može koristiti čak i za desetak "najpopularnijih" terpena. Ono što mogu reći za sve više terpene je da će sinteza u laboratoriju često biti jako komplicirana, najčešće zbog kontrole stereokemije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr