Poštovani, molio bi za pomoć oko jednog pitanja: Kako se zove spoj u kojem organski ligand donira elektronske parove u metalne orbitale te navedi neke vrste liganada u kompleksnim spojevima? Zahvaljujem na pomoći!

Ime i prezime: Luka Prester presterluka@gmail.com

Takvi se spojevi mogu nazivati koordinacijskim ili kompleksnim spojevima, s tim da ti nazivi pokrivaju organske i anorganske ligande. Nisam siguran je li to odgovor koji se traži jer je pitanje malo čudno sročeno ("kako se zove spoj", a ne klasa spojeva). Kao ligandi mogu poslužiti sve organske molekule koje imaju nepodijeljenih elektronskih parova ili se mogu prevesti u takve vrste. Tipični ligandi bit će karboksilati, piridini, diketoni, fosfini, tioli, često u takvim kombinacijama da jedna organska molekula koordinira dva ili više mjesta na metalnom atomu (to su onda bi- ili polidentati), a posbna su klasa koordinacijski spojevi u kojima je donorni atom ugljikov tj. koji imaju vezu metal-ugljik. Takvi se spojevi nazivaju organometalnim spojevima, dok se oni kod kojih su ligandi heteroatomi ponekad još zovu metal-organski spojevi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr